Compackt Sistem Arşiv Dolabı

Hareketli Arşiv Dolabı :

Sistem, tekerlekler vasıtası ile özel olarak hazırlanmış raylar üstünde hareket ederek birbirinden açılan ve birbirine yanaşan seri dolaplardan oluşmaktadır.  Dolapların hareketi, her dolap sırasının kenarında bulunan direksiyon kolunu çevirerek veya dolap üzerindeki kolu çekerek sağlanır.  Hareketli arşiv sistemi sıra ve dizi olmak üzere iki şekilde sınıflandırılır.

Sıra : Tek ve çift yüzlü, bir veya daha fazla sayıda bitişik dolaplardır. Örnek; çift yüzlü tekli sıra, çift yüzlü ikili sıra, çift yüzlü üçlü sıra.

Dizi : Ray hattı üzerinde ön öne ve arka arkaya gelen sıralı dolaplardır.  Örnek; çift yüzlü üçlü dokuzlu bir dizi, dokuz adet çift yüzlü üçlü sıradan meydana gelir.

HAREKETLİ ARŞİV SİSTEMLERİ

  • Sabit – Hareketli :

Arşiv dolaplarının duvar kenarına gelen, tek yüzlü sıraları sabit olarak imal edilir. Yarı compact tabir edilen sistemlerde, ortada çift yüzlü sabit bir dolap sırası bulunur. Diğer hareketli dolap sıraları, her iki yönden bu sabit dolaba  yanaşır ve açılırlar.  Hareketli sıralar ise raylar üzerinde hareket eden sıralardır.

  • Kapaklı – Kapaksız :

Compact dolap sisteminde duvar dibindeki sabit sıraların duvar tarafları kapalı diğer tarafları açıktır. Orta sıralar kapaksızdır. Ancak dizilerin işleyiş durumuna göre başına ve sonuna gelen dolap sırasının dışa bakan tek yüzü emniyet bakımından kilitli ve kapaklı olarak imal edilir.

  • Tek Yüzlü – Çift Yüzlü :

Compact dolap sisteminde dizinin kenarlarındaki sabit sıralar tek yüzlü, hareketli orta ve kenar sıralar çift yüzlü olarak imal edilir.

  • Direksiyonlu – Kulplu :

Compact dolap sıraları kolay hareket ettirilmeleri bakımından direksiyon ile kumandalı olarak imal edilir. Tekli sıralarda ise kulp ile kumanda mümkündür.

COMPACT ARŞİV SİSTEMİ TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Hareketli Arşiv Sistemini Oluşturan Parçalar :

  • Raylar : 50*16mm ölçülerinde St.37-42 çelik lamadan imal edilir. Lamaların ek yerleri, travesler vasıtası ile civatalarla bağlanarak rayların düzgünlüğü temin edilir.